2017 Programme            
                   
Unless stated - start times are as follows          
Saturdays   Sundays Thursday Evenings        
Cruisers 2.10pm   Dinghy 1.30pm 6.30pm Handicap – Slow Fleet-Solo/Laser/Streaker/GP14      
17' 2.20pm   F15 1.40pm          
F15 2.30pm       6.35pm Handicap – Fast Fleet- RS100/Phantom/D/Zero      
             RS Fleet/*F15        
                   
          Sunday Dinghy Start Times include joint starts        
                   for GP14, RS400 and the Handicap Fleets      
                   
Where 2 races are programmed, the second race of the day will follow as soon as possible after the finish of the first.    
                   
Monday Evening Handicap Races (Denis Hope Series) - there will be two starts - Fleet 1 - 6.30pm and Fleet 2 - 6.40pm.    
Fleets will be determined on entry.            
                   
March Sat 25 12 noon   ANNUAL GENERAL MEETING        
                   
April Sun 2 1.30 pm Dinghy April Series     ( 1 & 2)        
      1.40 pm F15 Spring Trophy (1 & 2)        
      1.50 pm Cruisers Spring Sprint   (1)        
  Mon 3 6.30pm Handicap Denis Hope Trophy (1)        
  Thurs 6 6.30 pm Handicap Slow Fleet – April Series (3)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet – April Series (3)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 1 (1)        
  Sun 9 1.30 pm Dinghy April Series     (4 & 5)        
      1.40 pm F15 Spring Trophy (3 & 4)        
      1.50 pm Cruisers Spring Sprint   (2)        
  Mon 10 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (2)        
  Thurs 13 6.30pm Handicap Slow Fleet – April Series (6)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet - April Series     (6)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 1 (2)        
  Sun 16     EASTER WEEKEND 16TH/17TH APRIL        
  Mon 17     FUN RACES TO ARRANGE        
  Thurs 20 6.30pm Handicap Slow Fleet April Series     (7)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet - April Series     (7)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 1 (3)        
  Sat 22     FF15 Open – Waples Wines Series        
  Sun 23     FF15 Open – Waples Wines Series        
        Cruisers InterClub Series (1)        
  Mon 24 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (3)        
  Thurs 27 6.30pm Handicap Slow Fleet – April Series (8)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet – April Series     (8)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 1 (4)        
  Fri 28 4.30 pm Youth Weekly Friday 'Youth Squad' sessions commence        
  Sat 29 10.00am Youth Weekly Saturday 'Youth Squad' sessions commence        
      10.00am Adult Weekly Saturday 'Squad' sessions commence        
      2.10pm Cruisers Spring Sprint   (3)        
      2.20pm 17 ft Chip Cup & Charles Crossley Cup        
      2.30pm F15 Spring Trophy (5)        
  Sun 30 1.30 pm Dinghy April Series (9 & F)        
      1.40 pm F15 Spring Trophy (6 & F)        
      1.50 pm Cruisers Spring Sprint (F)        
                   
May Mon 1 2.20pm 17 ft A.R.Sladen & Belsfield Cups        
      2.10pm Cruisers May Series (1)        
      2.30pm F15 Nancy L Trophy (1)        
      2.35pm Dinghy May Series (1)        
  Mon 1 6.30pm Handicap Denis Hope Trophy (4)        
  Wed 3 4.30pm Youth Weekly Wednesday 'Youth Squad' sessions commence        
  Thurs 4 6.30pm Handicap Slow Fleet – May Series (2)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet – May Series (2)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 1 (5)        
  Fri 6 4.30 pm Youth Weekly Friday 'Youth Squad' session        
      4.30 pm Adult Weekly Friday 'Squad' session        
      6.30 pm   RNLI WINE & SAVOURY EVENING        
  Sat 6 2.10 pm Cruisers May Series (2)        
        2.20pm 17 ft J.M.Sladen & Percival Crossley Cups        
      2.30pm F15 Nancy L Trophy (2)        
  Sun 7 1.30 pm Cruisers InterClub Series (2)         
      1.30 pm Dinghy May Series (3 & 4)        
      1.40 pm F15 Nancy L Trophy (3 & F)        
  Mon 8 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (5)        
  Thurs 11 6.30pm Handicap Slow Fleet – May Series (5)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet -     May Series (5)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 1 (6)        
  Fri 12     17ft CLASS DINNER        
  Sat 13 2.10 pm Cruisers May Series (3)        
        2.20pm 17 ft Storey & Croft Cups        
      2.30pm F15 DragonflyTrophy        
  Sun 14 1.30 pm Dinghy May Series (6 & 7)        
      1.40 pm F15 Dove Nest Trophy (1 & F)        
  Mon 15 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (6)        
  Thurs 18 6.30pm Handicap Slow Fleet – May Series (8)        
      6.35 pm Handicap Fast Series – May Series (8)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 1 (7)        
  Sat 20 2.10 pm Cruisers May Series (4)        
        2.20pm 17ft Kenneth Crossley & Windward Cups        
      2.30pm F15 Snark Trophy        
  Sun 21 1.30 pm Cruisers InterClubSeries (3)        
      1.30 pm Dinghy May Series (9 & 10)        
      1.40 pm F15 How Greets Trophy (1 & F)        
  Mon 22 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (7)        
  Thurs 25 6.30pm Handicap Slow Fleet – Rear Commodore's Prize (1)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet –   Rear Commodore’s Prize (1)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 1 (F)        
  Sat 27 2.10 pm Cruisers May Series (5) + Rear Commodore's Prize        
        2.20pm 17ft CJE Hall Tray & Iris Trophy (1) & Rear Commodore's Prize        
      2.30pm F15 Escapade Cup        
  Sun 28 1.30 pm Dinghy Rear Commodore’s Prize (2 & F)        
      1.40 pm F15 Rear Commodore’s Prize (1 & F)        
  Mon 29 2.10pm Cruisers May Series (F)        
      2.20pm 17ft Burchardt Cup & Snark Pin (1)        
      2.30pm F15 Crossley Cup        
      2.35pm Dinghy May Series(F)        
  Tues 30 1.30 pm 17ft Burchardt Cup & Snark Pin (2) & 1 re-sail        
      1.40 pm F15 Hot Chestnut Trophy        
      6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (8)        
  Wed 31 1.30pm 17ft Burchardt Cup & Snark Pin (F) & 1 re-sail        
          Club Buffet - All welcome        
                   
June Thurs 1 6.30pm Handicap Slow Fleet – June Series (1)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet –   June Series (1)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 2 (1)        
  Sat 3 1.30 pm 17ft 1st - Nomad & Gossip Cups        
        17ft 2nd – Chameleon Trophy & Reade Cup (1)        
      1.40 pm Cruisers June Series (1)        
      1.45 pm F15 Jester Trophy        
  Sun 4   Cruisers InterClub Series (4)        
      1.30 pm Dinghy June Series (2 & 3)        
      1.40 pm F15 Rhythm Trophy (1 & F)        
  Mon 5 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (9)        
  Thurs 8 6.30pm Handicap Slow Fleet – June Series (4)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet – June Series (4)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 2 (2)        
  Sat 10 2.10 pm Cruisers June Series (2)        
        2.20pm 17ft Caprice & Windermere Soling Salvers        
      2.30pm F15 Sirtaki Tankard (1)        
  Sun 11 1.30 pm Dinghy June Series (5 & 6)        
      1.40 pm F15 Sirtaki Tankard (2 & F)        
  Mon 12 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (10)        
  Thurs 15 6.30pm Handicap Slow Fleet – June Series (7)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet –   June Series (7)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 2 (3)        
  Sat 17 2.10 pm Cruisers June Series (3)        
        2.20pm 17ft Kemp & Whitehead Cups        
      2.30pm F15 Ghiselle Trophy        
  Sun 18 1.30 pm Cruisers InterClub Series (5)        
      1.30 pm Dinghy June Series (8 & 9)        
      1.40 pm F15    Chanterella Cup (1 & F)        
  Mon 19 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (11)        
  Thurs 22 6.30pm Handicap Slow Fleet – June Series (10)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet – June Series (10)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 2 (4)        
  Sat 24 2.10 pm Cruisers June Series (4)        
        2.20pm 17ft Fraser & V H Wrigley Trophies        
      2.30pm F15 Caprice Salver        
          MIDSUMMER DANCE
       
  Sun 25 1.30 pm Dinghy June Series (11 & 12)        
      1.40 pm F15 Swingletrees Coaster (1 & F)        
  Mon 26 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (12)        
  Thurs 29 6.30pm Handicap Slow Fleet – June Series (F)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet –   June Series (F)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 2 (5)        
                   
July Sat 1 1.30 pm 17ft 1st – Scott Wordsworth & C B Hall Cups        
        17ft 2nd – Chameleon Trophy & Reade Cup (2)        
      1.40 pm Cruisers July Series (1)        
      1.45 pm *F15      1st - Ladies/Crews Race         
        F15 2nd – Ingham Trophy        
  Sun 2 1.30 pm Cruisers InterClub Series (6)        
      1.30 pm Dinghy July Series (1 & 2)        
      1.40 pm F15 Ffresco Trophy (1 & F)        
  Mon 3 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (13)        
  Thurs 6 6.30pm Handicap Slow Fleet – July Series (3)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet –   July Series (3)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 2 (6)        
  Sat 8 2.10 pm Cruisers July Series (2)        
        2.20pm 17ft Centenary Cup & Firefly Salver        
      2.30pm F15 Sophie Rose Bowl        
  Sun 9     PHANTOM OPEN MEETING        
        1.30 pm Dinghy July Series (4 & 5)        
      1.40 pm F15 Silvretta Trophy (1 & F)        
  Mon 10 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (14)        
  Thurs 13 6.30pm Handicap Slow Fleet – Vice Commodore's Prize (1)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet –   Vice Commodore's Prize (1)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 2 (7)        
  Sat 15     RNLI ALLCOMMERS REGATTA & BUFFET        
  Sun 16 2.00 pm 17 ft CJE Hall Tray & Iris Trophy (2) & Vice Commodore's Prize        
      1.30 pm Cruisers InterClub Series (7) & Vice Commodore's Prize        
      1.30 pm Dinghy Vice Commodore's Prize ( 2 & F)        
      1.40 pm F15 Vice Commodore's Prize (1 & F)        
  Mon 17 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (15)        
  Thurs 20 6.30pm Handicap Slow Fleet – July Series (6)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet – July Series (6)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 2 (8)        
  Sat 22 2.10 pm Cruisers July Series (3)        
        2.20pm 17ft Wood & Windrush Cups        
      2.30pm F15 David McCann Rose bowl        
  Sun 23 1.30 pm Dinghy July Series (7 & 8)        
      1.30 pm Jnr Summer Series (1)        
      1.40 pm F15 Fflook Trophy (1 & F)        
  Mon - Fri 24-28     Junior Training Courses (Week 1)        
  Mon 24 2.20pm 17ft Forwood, Atholl Trophies (1)        
      6.30 pm Handicap Pursuit Race Denis Hope (16)        
  Tues 25 1.30 pm 17ft Forwood,Atholl Trophies (2) & 1 Re-Sail        
  Wed 26 1.30pm 17ft Forwood,Atholl Trophies (F) & 1 Re-Sail        
          Club Buffet - All welcome        
  Thurs 27 6.30pm Handicap Slow Fleet – July Series (9)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet –   July Series (9)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 2 (F)        
  Sat 29 2.10 pm Cruisers July Series (4)        
        2.20pm 17ft Mirage Cup & Freedom Trophy (1)        
      2.30pm F15 Tottlebank Trophy        
  Sun 30 1.30 pm Cruisers InterClub Series (8)        
      1.30 pm Dinghy July Series (10 & F)        
      1.40 pm F15 Argo Trophy (1 & F)        
July/Aug Mon-Fri 31 – 4     Junior Training Courses (Week 2)        
  Mon 31 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (17)        
                   
August Tues 1 6.30pm *RS400 Junior Race        
  Wed 2 6.30pm *F15 Junior Race        
  Thurs 3 6.30pm   Junior Race (Spare)        
      6.30pm Handicap Slow Fleet – August Series (1)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet –   August Series (1)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 3 (1)        
  Sat 5 1.30 pm 17ft 1st - Lapwing Trophy, Lapwing Vintage Cup (1)        
        17ft 2nd – Chameleon Trophy & Reade Cup (F)        
      1.40 pm Cruisers August Series (1)        
      1.45 pm F15 Jubilee Trophy        
  Sun 6 1.30 pm Dinghy August Series (2 & 3)        
      1.30 pm Jnr Summer Series (2)        
      1.40 pm F15 Vim Trophy (1 & F)        
  Mon - Fri 7 – 11     Junior Training Courses (Week 3)        
  Mon 7     Junior Race (Spare)        
      6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (18)        
  Tues 8 6.00pm *Laser Junior Race        
  Wed 9 6.00pm *GP14 Junior Race        
  Thurs 10 6.00pm   Junior Race (Spare)        
      6.30pm Handicap Slow Fleet – August Series (4)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet –   August Series (4)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 3 (2)        
  Fri 11 1.30 pm *17 ft Junior Race        
      4.00 pm   COMMODORE'S Tea Party & Junior Prize Giving        
  Sat 12 2.10 pm Cruisers August Series (2)        
        2.20pm 17ft Mirage Cup & Freedom Trophy (2)        
      2.30pm F15 Meteor Trophy (1)        
  Sun 13 1.30 pm Cruisers InterClub Series (9)        
      1.30 pm Dinghy August Series (5 & 6)        
      1.30 pm Jnr Summer Series (4)        
      1.40 pm F15 Meteor Trophy (2 & F)        
  Mon - Fri 14 – 18     Junior Training Courses (Week 4)        
  Mon 14 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (19)        
  Thurs 17 6.30pm Handicap Slow Fleet – August Series (7) & Centenary Cup        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet – August Series (7) & Centenary Cup        
      6.35 pm *F15 Fun Series 3 (3)        
  Sat 19 10.30 am Jnr Grime Cup (1)        
      2.10 pm Cruisers August Series (3)        
      2.20pm 17ft Lapwing Trophy, Lapwing Vintage Cup (2)        
      2.30pm F15 West Wind Trophy        
          CRUISER CLASS DINNER        
  Sun 20 1.30 pm Dinghy August Series (8 & 9)        
      1.40 pm F15 Ewart Cup (1 & F)        
  Mon - Fri 21-25     Junior Training Courses (Spare)        
  Mon 21 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (20)        
  Thurs 24 6.30pm Handicap Slow Fleet – Commodore's Prize (1)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet – Commodore's Prize (1)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 3 (4)        
  Sat 26 10.30 am Jnr Grime Cup (F)        
      2.10 pm Cruisers August Series (4)        
      2.20pm 17ft Calgarth & Westmorland Trophies        
      2.30pm F15 Ffidji Trophy        
  Sun 27     MARATHON FUN DAY        
  Mon 28 10.30 am *Jnr Belle Isle Race        
      10.50 am *GP Belle Isle Race        
      10.55 am *Handicap Belle Isle Race        
      12.15 pm   Belle Isle Race Prize Giving        
      1.30 pm Handicap Commodore’s Prize (2 & F)        
      1.40 pm F15 Commodore's Prize (1 & F)        
      2.10 pm Cruisers August Series (F) & Commodore's Prize        
      2.20pm 17ft Susan Crossley Trophy & Tarakee Cup (1)        
  Tues 29 1.30 pm 17ft Susan Crossley Trophy & Tarakee Cup (2) & 1 Re-sail        
      1.40 pm F15 Fairbank Trophy        
      6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (21)        
  Wed 30 1.30 pm 17ft Susan Crossley Trophy & Tarakee Cup (F) & 1 Re-sail        
          Buffet organised by 17 ft Class - All welcome        
  Thurs 31 6.30pm Handicap Slow Fleet – August Series (F)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet –   August Series (F)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 3 (5)        
                     
September Sat 2 10.30 am   17ft Class Owners' Meeting        
      2.10 pm Cruisers September Series (1)        
      2.20pm 17ft CJE Hall Tray & Iris Trophy (F)        
      2.30pm F15 Jalna Trophy (1)        
  Sun 3 1.30 pm Dinghy September Series (1 & 2))        
      1.40 pm F15 Jalna Trophy (2 & 3)        
  Mon 4 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (22)        
  Thurs 7 6.30pm Handicap Slow Fleet – September Series (3)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet –   September Series (3)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 3 (6)        
  Sat 9     Southport 24 Hour Race        
          Broad's One Design Regatta        
        1.30 pm 17ft Trapp & Lydall Cups & Barkhill Trophy (1)        
      1.40 pm Cruisers September Series (2)        
      1.50 pm F15 Jalna Trophy (F)        
  Sun 10     Southport 24 Hour Race        
            Broad's One Design Regatta        
      1.30 pm Dinghy September Series (4 & 5)        
      1.30 pm Cruisers InterClub Series (10 & 11)        
      1.40 pm F15 Pauline Trophy (1 & F)        
  Mon 11 6.30 pm Handicap Denis Hope Trophy (23)        
  Thurs 14 6.30pm Handicap Slow Fleet – September Series (6)        
      6.35 pm Handicap Fast Fleet – September Series (6)        
      6.35 pm *F15 Fun Series 3 (7)        
  Sat 16 2.10 pm Cruisers September Series (3)        
        2.20pm 17ft  Trapp & Lydall Cups & Barkhill Trophy (2)        
      2.30pm F15 Overdrafft Trophy (1)        
          FLYING FIFTEEN CLASS DINNER        
  Sun 17     Flying Fifteen Class Owners Meeting        
        1.30 pm Cruisers InterClubSeries (F)         
      1.30 pm Dinghy September Series (7 & 8)        
      1.40 pm F15 Overdrafft Trophy (2 & 3)        
  Mon 18 6.00pm Handicap Denis Hope Trophy (F)        
  Thurs 21 6.00 pm Handicap Slow Fleet – September Series (9)        
      6.05 pm Handicap Fast Fleet –   September Series (9)        
      6.05 pm *F15 Fun Series 3 (8)        
  Sat 23 2.10 pm Cruisers September Series (4)        
        2.20pm 17ft  Trapp & Lydall Cups & Barkhill Trophy (F)        
      2.30pm F15 Overdrafft Trophy (4)        
  Sun 24 1.30 pm Dinghy September Series (10 & 11)        
      1.30 pm Cruisers September Series (5)         
      1.40 pm F15 Overdraft Trophy (5 & 6)        
  Thurs 28 6.00 pm Handicap Slow Fleet – September Series (F)        
      6.05 pm Handicap Fast Fleet – September Series (F)        
      6.05 pm *F15 Fun Series 3 (F)        
  Sat 30 2.10 pm Cruisers September Series (F)        
        2.20pm F15 Overdrafft Trophy (7)        
                   
October Sun 1 1.30 pm *Cruisers October Series (1)        
      1.35 pm *Dinghy October Series (1 & 2)        
      1.40 pm F15 Overdrafft Trophy (8 & F)        
  Sat 7     DINGHY CLASS DINNER & Denis Hope Prize Giving        
  Sun 8 1.30 pm *Cruisers October Series (2)        
        1.40 pm *Dinghy October Series (1 & 2)        
      1.40 pm *F15 Autumn Bowl (1 & 2)        
  Mon 9     Dinghy/Handicap Owners Meeting        
  Sun 15 1.30 pm *Cruisers October Series (3)        
        1.35 pm *Dinghy October Series (3 & 4)        
      1.40 pm *F15 Autumn Bowl (3 & 4)        
  Sun 22 1.30 pm *Cruisers October Series (4)        
        1.35 pm *Dinghy October Series (5 & 6))        
      1.40 pm *F15 Autumn Bowl (5 & 6)        
  Sun 29 1.30 pm *Cruisers October Series (F)        
        1.35 pm *Dinghy October Series (7 & F)        
      1.40 pm *F15 Autumn Bowl (7 & F)        
                   
November Sat 4     ANNUAL PRIZE GIVING & DINNER